نقشه برداری

دانش پژوهان نقشه برداری و ژئوماتیک

معرفی

معرفی ویلیام بووی ژئودزین بزرگ                

                                    

 

ژئودزین بزرگ ویلیام “بووی” در سال 1872 در نزدیکی آنا پلیس ماری لند متولد شد . پس از پشت سر گذاشتن دوران کودکی و نوجوانی و تحصیلات مقدماتی ،‌در کالج "استینت جونز آنا پلیس" پذیرفته و از آنجا در سال 1893 راهی دانشگاه "تری نیتی" (هارت فورد) گشت . به علت علاقه فراوانی که به ادامه تحصیل در رشته عمران داشت ، به دانشگاه" لی های" رفته و مدرک مهندسی عمران را در سال 1895 کسب کرد . پس از پایان تحصیلات ، “بووی” بلافاصله به انجمن نقشه برداری زمینی و دریایی ایالات متحده پیوست و در تمام دوران کاری خود نیز در عضویت این انجمن بود . در آنجا زمینه کاریش بیشتر مرتبط با محاسبات ژئودتیک ، توپوگرافی و هیدروگرافی در منطقه آمریکای شمالی ، آلاسکا و پورتوریکو و فیلیپین می شد . عملکرد او چنان برجسته بود که در سال 1909 موفق شد به سمت ریاست بخش ژئودزی دانشگاه جان هیفورد برگزیده شود . او عهده دار این سمت تا زمان بازنشستگیش در سال 1936 بود . در طی جنگ جهانی اول “بووی” به عنوان سرگرد ارتش ایالات متحده در بخش نقشه برداری مشغول به خدمت بود . مسئولیت او در جنگ ایجاد شبکه های مثلثی بندی بود که به نام " روش “بووی”" معروف است . همچنین او یکی از اعضای اصلی موسسه بین المللی  ژئودزی و ژئوفیزیک (IUGG) بود .از دیگر فعالیت های وی می توان به تلاش او برای بهینه سازی نقشه ها و سیستم های  مختصات در دولت فدرال آمریکا اشاره کرد . او خطوط isostasy را در کار نقشه برداری زمینی و دریایی به کار گرفت و اطلاعات گرانشی زمین را در تخمین ژئوئید و isostasy به کار برد و کتابی با عنوان isostasy در سال 1927 از او به چاپ رسید . و به این ترتیب به عنوان یک کارشناس و صاحب نظر در این رشته شناخته شد . رهبری و تلاش او درتشکیل سازمان نقشه برداری زمینی و دریایی ایالات متحده ((یکی از سازمان های مهم ژئودتیک جهان)) چشمگیر بود . دستاوردهای علمی “بووی” ،‌ مورد تصدیق اعضای آکادمی بین المللی علوم ،‌ آکادمی فرانسوی علوم و آکادمی های مختلف در نروژ ، روسیه و فنلاند قرار گرفت . او مفتخر به دریافت مدرک افتخاری از کالج "“ترنیتی”" ،‌دانشگاه "لی های" ، دانشگاه "جورج واشنگتن" و دانشگاه"ادین بور" شد .

“بووی” یکی از موسسین و اعضای اصلی موسسه AGU (انجمن ژئودزی و ژئوفیزیک آمریکا ) است که دوبار ،یکی بین سالهای 1919 تا 1922 ودیگری بین سالهای 1929 تا 1933 به عنوان رئیس این موسسه بود . و تنها کسی است که تا کنون دو بار به این سمت نائل آمده است . در سال 1939 هشتمین رئیس موسسه AGU یعنی آقای ریچارد فیلد (1938-1941) پیشنهاد طراحی و ساخت یک مدال افتخار به نام “بووی” را مطرح کرد که این کار با همکاری و کمک های مالی کالج “ترنیتی” جامه عمل به خود پوشید .  این اولین مدال افتخار این موسسه بود و  طبعا اولین کسی هم که این مدال را دریافت کرد خود شخص آقای “بووی” در آپریل 1939 بود . 

  آقای Carl Wunsch یک ژئودزین برجسته در حال دریافت مدال بووی

در صحنه های بین المللی ،‌”بووی” به دنبال جنگ جهانی اول یک شخصیت فعال در موسسه ژئودتیک بین المللی بود و نقش بنیادی در ایجاد موسسه IUGG داشت . او به عنوان اولین امریکایی بود که افتخار ریاست این موسسه را از سال 1933 تا 1936 را نصیب خود کرد . و همچنین ریاست موسسه ژئودزی بین المللی از سال 1920 تا سال 1933 برعهده وی بود.”بووی” نه فقط یک دانشمند متمایز و متفاوت بلکه یک سیاستمدار بزرگ هم بود . توانایی مقابله با سختی ها ،‌خوش خلقی و مدیریت برجسته او این امکان را برایش مهیا ساخت تا بر بسیاری از مشکلات داخلی و بین المللی ، چه در زمینه علمی و چه در زمینه سیاسی فائق آید . حضور قاطعانه و آمادگی به خدمتش منجر به تاسیس و راه اندازی دو موسسه AGU و IUGG در سال های قبل از شروع جنگ جهانی دوم شد .

دستاورد  تلاش ها و همکاری های او ماندگار و سبب افتخار خود و کشورش است .

google-site-verification: google327d053c307dbb41.html